Buďte v obraze

Realitní služby, development a investment vyžadují nejvyšší odbornost. Rádi se s Vámi podělíme o naše názory a zkušenosti.

Market Report Leden - 2023 - Zhodnoťte s námi začátek roku

Připravili jsme pro vás první Market Report tohoto roku. Jedná se o shrnutí realitního dění v Praze za měsíc leden. Podívejte se s námi jak se vyvíjejí ceny nemovitostí či úroků.  

 

Nabídkové ceny bytů v Praze


Průměrná nabídková cena bytů za m2 v Praze oproti prosinci lehce poklesla, a aktuálně dosahuje 128 700 korun. Ve srovnání s přechozími měsíci se jedná o nejnižší hodnotu od října 2021. V meziročním srovnání cena poklesla o zhruba 4 %. 

 

Nájemní ceny bytů v Praze


Průměrné nájemné v lednu dosahovalo 396Kč/m2 a ve srovnání s předchozím měsícem zůstalo prakticky neměnné (395Kč/m2). Aktuální průměrné nájemné je nejvyšší od ledna 2019, a pomalu atakuje hranici 400Kč/m2.
 
 

Hypoteční trh


Úroková sazba u poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu poprvé po dvou letech mírně poklesla z 5,97 na 5,92 %. Její hodnota je tak nepatrně nad hodnotou z října minulého roku.
Průměrná výše hypotéky v lednu poklesla pod hranici 2,9 mil Kč a dosáhla 2,83 mil. Kč, což je nejnižší hodnota od září roku 2020. 
Objem poskytnutých hypoték v lednu dosáhl 6,5 mld. Kč po prosincových 7,8 mld. Kč. 
V prosinci bylo poskytnuto bezmála 2 300 skutečně nových hypoték, v lednu to bylo o 400 méně. To je nižší hodnota než v září minulého roku, kdy počet nově poskytnutých hypoték jen mírně překonal hranici 2 tisíc.

 

Spotřebitelské ceny


Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 6,0 %. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 17,5 %, což bylo o 1,7procentního bodu více než v prosinci. Toto zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení.


Zdroje


Sreality.cz. (n.d.). Sreality.cz • reality a nemovitosti z celé ČR. Dostupné z https://www.sreality.cz/ceny-nemovitosti
Česká národní banka. (n.d.). Fixing úrokových sazeb na mezibankovním trhu depozit – PRIBOR – Česká národní banka. Dostupné z https://www.cnb.cz/cs/financni-trhy/penezni-trh/pribor/fixing-urokovych-sazeb-na-mezibankovnim-trhu-depozit-pribor/index.html
Česká bankovní asociace. (n.d.). Odborné výstupy. Dostupné z https://cbaonline.cz
Český statistický úřad. (n.d.). Dostupné z https://www.czso.cz

17. únor 2023

Newsletter

Nejnovější nabídkydo Vašeho e-mailu

Každý měsíc Vás budeme informovat o nejnovějších nemovitostech v naší nabídce.