Buďte v obraze

Realitní služby, development a investment vyžadují nejvyšší odbornost. Rádi se s Vámi podělíme o naše názory a zkušenosti.

Market Report Květen - 2023 - shrnutí realitního trhu za minulý měsíc

Jako každý měsíc vám přinášíme náš Market Report z oblasti realitního světa v Praze za měsíc květen. Nabídkové ceny nemovitostí v Praze klesly pod hranici 130tisíc korun, ale naopak například průměrné nájmy nebo objemy poskytnutých hypoték rostou.

 

Nabídkové ceny bytů v Praze

Průměrná nabídková cena bytů za m2 v Praze se v květnu propadla pod hranici 130tisíc korun za metr čtvereční. Kolem této hranice ceny balancují pravidelně od listopadu minulého roku. V meziročním srovnání květnová průměrná cena poklesla o zhruba 5,2 %.

 

Nájemní ceny bytů v Praze

Průměrné nájemné v květnu dosáhlo 397Kč/m2 a ve srovnání s předchozím měsícem lehce pokleslo (399Kč/m2). V meziročním srovnání se pak jedná o nárůst o 11 %. Lehce pod hranicí 400Kč/m2 se průměrné nájemné pohybuje od února letošního roku.

Hypoteční trh

Úroková sazba u poskytnutých hypotečních úvěrů v květnu vesměs stagnovala, resp. velmi nepatrně vzrostla z 5,88 na 5,9 %, kde se nacházela v únoru letošního roku. Mírný pokles sazeb pozorovaný zkraje letošního roku se tak v posledních měsících zastavil.

Průměrná výše hypotéky v květnu i přes nepatrné snížení zhruba setrvala na hranici 3 mil. Kč, nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč.

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v květnu letošního roku hypotéky v celkovém objemu 12,3 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 1,8 mld. Kč, což představuje 17% meziměsíční nárůst.

Počet poskytnutých hypoték se pak v květnu zvýšil z 3,7 tisíce na bezmála 4,4 tisíce. V tomto ohledu se květnová hodnota pohybuje na druhé nejvyšší úrovni od června minulého roku.

 

Spotřebitelské ceny

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 11,1 %, což bylo o 1,6procentního bodu méně než v dubnu.

Zdroje

Sreality.cz. (n.d.). Sreality.cz • reality a nemovitosti z celé ČR. Dostupné z https://www.sreality.cz/ceny-nemovitosti

Česká národní banka. (n.d.). Fixing úrokových sazeb na mezibankovním trhu depozit – PRIBOR – Česká národní banka. Dostupné z https://www.cnb.cz/cs/financni-trhy/penezni-trh/pribor/fixing-urokovych-sazeb-na-mezibankovnim-trhu-depozit-pribor/index.html

Česká bankovní asociace. (n.d.). Odborné výstupy. Dostupné z https://cbaonline.cz

Český statistický úřad. (n.d.). Dostupné z https://www.czso.cz

30. červen 2023

Newsletter

Nejnovější nabídkydo Vašeho e-mailu

Každý měsíc Vás budeme informovat o nejnovějších nemovitostech v naší nabídce.