Buďte v obraze

Realitní služby, development a investment vyžadují nejvyšší odbornost. Rádi se s Vámi podělíme o naše názory a zkušenosti.

Market report Červenec - 2023 - Průměrná nabídková cena bytů v Praze přesáhla hranici 130 000 Kč/m2 a nájemné stále roste

Realitní trh se opět vzpamatovává a mimo rostoucích cen a nájmů také lehce klesají úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Nabídkové ceny bytů v Praze

Průměrná nabídková cena bytů za m2 v Praze v červenci meziměsíčně vzrostla o 1 % (1 200Kč/m2) a po dvou měsících se opět přehoupla přes hranici 130tisíc Kč/m2. V meziročním srovnání červencová průměrná cena poklesla o zhruba 3,5 %.

 

Nájemní ceny bytů v Praze

Průměrné nájemné v červenci dosáhlo 407Kč/m2 a druhý po sobě jdoucí měsíc se nájemné nachází nad hranicí 400Kč/m2. Červencové ceny jsou nejvyšší za celé sledované období, tedy od roku 2016. V meziročním srovnání se pak jedná o nárůst o 8,2 %.

 

Hypoteční trh

Úroková sazba u poskytnutých hypotečních úvěrů v červenci poklesla a dostala se na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. Nachází se tak na úrovni 5,8 %.

Průměrná výše hypotéky v červenci nepatrně vzrostla, nacházela se však vesměs na podobné úrovni jako předchozí měsíc, mírně nad hranici 3 mil. Kč. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč.

Objem poskytnutých hypoték v červenci dosáhl 11,4 mld. Kč po červnových 14,0 mld. Kč. Počet poskytnutých hypoték se v červenci snížil z 4,8 tisíce na bezmála 3,9 tisíce, což je však stále nad průměrnou hodnotou celého letošního roku.

 

Spotřebitelské ceny

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,5 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 8,8 %, což bylo o 0,9procentního bodu méně než v červnu.

 

Zdroje

Sreality.cz. (n.d.). Sreality.cz • reality a nemovitosti z celé ČR. Dostupné z https://www.sreality.cz/ceny-nemovitosti

Česká národní banka. (n.d.). Fixing úrokových sazeb na mezibankovním trhu depozit – PRIBOR – Česká národní banka. Dostupné z https://www.cnb.cz/cs/financni-trhy/penezni-trh/pribor/fixing-urokovych-sazeb-na-mezibankovnim-trhu-depozit-pribor/index.html

Česká bankovní asociace. (n.d.). Odborné výstupy. Dostupné z https://cbaonline.cz

Český statistický úřad. (n.d.). Dostupné z https://www.czso.cz

16. srpen 2023

Newsletter

Nejnovější nabídkydo Vašeho e-mailu

Každý měsíc Vás budeme informovat o nejnovějších nemovitostech v naší nabídce.